еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Меркел за Денот на независноста доаѓа во Скопје

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека германската кацеларка Ангела Меркел в сабота ќе дојде во Скопје, но посочи дека конечната потврда за посетата, според протоколот, треба да ја соопшти германската Влада.

– Се надевам дека посетата ќе биде на 8 септември, но конечната потврда треба да ја соопшти Германија, рече Заев одговорајќи на новинарско прашање при денешната посета на Радишани.

Портпаролот на германската Влада Штефен Зајберт, како што пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА, денеска најави дека Меркел в сабота ќе дојде во Скопје за, како што наведе, од прва рака да формира впечаток за претстојниот референдум.

– Уште се работи на програмата, но можам да ви кажам дека канцеларката ќе се сретне со премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев, изјави Зајберт и додаде дека во фокусот на средбата ќе бидат „регионалните случувања, билатерални теми“, и дека Меркел „секако сака самата на лице место да формира впечаток во пресрет на референдумот за прашањето за името на земјата, кој што ќе се одржи на крајот од месецот“.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Може ли Јанева од притвор да бара предметите на СЈО да ги преземе Јавното обвинителство?

Редакција

Акциите на Комерцијална банка, Алкалоид и Макпетрол убедливо најтргувани во првите шест месеци од 2019 година

Никола Осило

Катица Јанева очекува да се најде решение за СЈО, се надева на уште еден мандат

Редакција