еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева, како што потврди за МИА нејзината адвокатка Ирена Фрчковска, ќе го задржи правото во однос на предлагање сведоци и докази понатаму во постапката.

– Иако рокот за доставување докази на одбраната е до десети, тоа право го имаме до почеток на главната расправа и ќе го искористиме во таа фаза, изјави Фрчковска.

Посочи дека се во исчекување на одлуките во врска со барањето за укинување на притворот и дадената гаранција.

– Очекуваме овие денови Апелационниот суд да донесе одлука и за нашиот предлог. Сметаме дека се исполнети сите услови за укинување на мерката и замена со поблага мерка притвор, изјави  Фрчковска.

МИА/фото: СЈО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јавноста не дозна кој се е вплеткан и каде се парите: „Рекет“ пред обвинение

Апелација одлучува по нова жалба за укинување на притворот од Катица Јанева

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Доминација: „Виза“ и „Мастер кард“ омилени платежни картички на македонските граѓани

Никола Осило

ЕВН Македонија нов сопственик на Градската куќа под Кале

Редакција

Заев ќе се бори против лажните вести на Заев

Редакција