еМагазин
Image default
Да помогнеме

Апел до планинарите: Момче од Албанија се изгубило во реонот на Длабока река, пријавете ако го видите

На социјалните мрежи се споделува апел до планинарите, водичите и љубителите на природата дека Ардиан Пали од Албанија е изгубен во реонот на Длабока Река.

„Има 18 години, а изгубил контакт со фамилијата на (20 мај 2020 г. во 15ч.), во планина на реонот на Длабока Река 41°46’33″N 20°35’03″E. Здрав е и физички и психички. Семејството се сомнева дека се симнал долу на страната од Македонија за да бара помош и нешто за јадење. Јас сум инволвиран во потрага уште од саботата пребарани се Дешат, Кораб, Шар Планина до реонот Кобилица.

Се сомневам дека е некаде по бачилата или по руралните села има гласини дека е виден, надеж дека е жив имаме. Драги колеги, младичот зборува англиски и албански, собирал лековити билки за егзистенција. Ако се движите по патеките и ако имате средба со овој младич ве молам за инфо бидејќи мајката секој ден чека да и се врати синот,“ се вели во апелот на Исмет Шурбан.

Фото: Фејсбук/Шурбан

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Зоолошка градина-Скопје хуманитарен настан за Сара Настеска

Никола Осило

Вклучете се: Хуманитарна акција за настраданите во пожарите во Грција во Нано бар

Петре Димитров

Се собираат средства за лекување на младиот Амир Зулбехари од Тетово

Редакција