еМагазин
Image default
Македонија

Апел од МВР: Да ги пречекаме ракометарите достоинствено без говор на омраза

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека ќе ги преземат сите неопходни мерки за обезбедување на јавниот ред и мир на пречекот на европските шампиони ракометниот клуб „Вардар“ и ќе биде најстрого санкциониран било каков обид за предизвикување на инцидент, како што беше направено на синоќешната прослава.

Притоа, од МВР укажуваат дека радувањето на спортските успеси е неспоиво со говор на омраза, дискриминација и поттикнување на омраза и насилство.

МВР апелираат до граѓаните да не употребуваат навредливи пароли, скандирања или пеење на песни со кои шират говор на омраза, затоа што тоа ќе биде санкционирано и да се воздржат од употреба на пиротехнички средства затоа што на тој начин се загрозува безбедноста на граѓаните, како што тоа беше случај синоќа со една девојка што се здоби со повреди од пиротехничко средство.

– Граѓаните кои ќе забележат било какво прекршување на законите да пријават кај полициски службеник или најблиската полициска станица или да се јават на бројот 192. Ја известуваме јавноста дека Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со надлежното обвинителство континуирано презема мерки и активности за санкционирање на ширењето на говорот на омраза и на социјалните мрежи, најчесто на Фејсбук, соопштуваат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Градот Скопје обезбедува чартер лет и пречек за ракометарите на Вардар, како и награда од шест милиони денари

Бесплатен превоз до скопскиот аеродром за пречек на ракометарите на Вардар

Ракометарите на Вардар наместо вечерва, ќе пристигнат попладне

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зеколи: Заев, не паламуди, туку објасни дали со Биг Мајк се имаш сретнато како премиер или како приватен директор на марихуана-трејд

Редакција

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски добивал закани: Ме тераа да молчам за аферата на Тетовскиот Универзитет

Никола Осило

Давидовиќ: За 27 април нема ниту еден обвинет од СВР Скопје, туку само оние за кои нема докази

Редакција