еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Aпелација ја одби жалбата, Јанева останува во куќен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода.

Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева, и понатаму останува во куќен притвор.

Веста за МИА ја потврди судијата од Апелацискиот суд, Сафет Кадриу.

Следното рочиште зa “Рекет”, e закажано за 20 јануари, кога и е предвидено да сведочи обвинителката Лиле Стефанова.

Претходно сведочеше обвинителката Елизабета Јосифовска.

Јанева се наоѓа во куќен притвор од 19 ноември 2019, а претходно, од 21 август 2019, беше во притвор во затворот во Шуто Оризари.

Во случајот „Рекет“, што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција обвинети се Бојан Јовановски и Катица Јанева, односно Зоран Милески – Кичеец, кој на првото рочиште ја прифати вината и доби три години казна затвор.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе останат ли министри: Спасовски и Сугарески ќе почитуваат што и да одлучи Заев

Редакција

„Ибро комерц 21“ го доби тендерот на општина Куманово за обновување на сообраќајници и тротоари вреден 107.000 евра

Никола Осило

За да му ги вратат пасошите, Камчев ја зголемил кауцијата на 3.180.000 евра

Редакција