еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Аплицирајте за младински додаток: Активна е мерката за 3.000 денари месечно за млади до 23 години

Младите лица до 23 години од денес можат да аплицираат за младински додаток, во центрите на вработување. Законот за младински додаток е објавен во „Службен весник“ и веднаш влегува во сила.

„Мерката се однесува на млади до 23 години коишто имаат завршено најмалку средно образование и работат во производствена дејност или се индивидуални земјоделци. Младите да ја искористат можноста да го дополнат личниот буџет со 3.000 денари, секој месец. Младинскиот додаток се исплатува на лична сметка на корисникот“, информираат од Министерство за труд и социјална политика.

Младинскиот додаток е дизајниран не само да ја зголеми младинската вработеност, туку и да овозможи подобро платени работни места за младите луѓе, велат од министерството.

За исплата на месечниот додаток од 3.000 денари за 2020 година предвидени се 160 милиони денари и се очекува да го примаат околу 4.000 лица.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонските сезонски работници во Италија гетоизирани и „невидливи“ за системот

Редакција

Заев најави ново зголемување на минималната плата на 13.000 денари

Редакција

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Редакција