еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Арс Ламина“ и „Арбериа дизајн“ склучија „најтешки“ договори со МОН за откуп на учебници

„Арс Ламина“ и „Арбериа дизајн“ се издавачките куќи кои најмногу се офајдија од годинашниот откуп на учебници за учебната 2019/2020 година.

Министерството за образование и наука во постапка со преговарање без распишување оглас склучи договори за откуп со неколку издавачки куќи, а најголема вредност од 107 милиони денари има договорот со „Арс Ламина“, по што следува договорот со „Арбериа дизајн“ вреден 85 милиони денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Се изгасна светлото во последната независна телевизија во Русија, „Дожд“, вработените се одјавија со „Лебедово езеро“

Редакција

Апелација ја укина пресудата за затворските казни за Мијалков, Грујевски, Јакимовски и Стајковиќ за „Трезор“

Редакција

МВР ги повикува граѓаните да не потпаѓаат на шпекулации со кои се шири паника и страв

Редакција