еМагазин
Image default
Свет

Џулијан Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж беше предмет на софистицирана шпионска операција во амбасадата на Еквадор во која тој се наоѓа од 2012 година, соопшти денеска Викиликс.

-Викиликс откри голема операција за шпионирање против Асанж во амбасадата на Еквадор, изјави Кристин Храфнсон, главна уредничка на Викиликс, додавајќи дека „иселување” на Асанж од амбасадата би можело да се случи во кој било момент.

Таа не изнесе докази за своите тврдења.

– Знаеме дека постоеше барање да се предадат записниците од посетителите на амбасадата и видео снимките од безбедносните камери во објектот, рече Храфнсон и додаде дека таа претпоставува оти информациите се предадени на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Младата активистка Тунберг им го „плесна“ на светските лидери: „Како се осмелувате, ми ги украдовте соништата и детството“

Редакција

Курдски советник: Лидерот на ИД, Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Редакција

(Видео) Кина ја покажа застрашувачката воена моќ на најголема воена парада досега

Никола Осило