еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Асоцијација на архитекти: Училиштето „Киро Глигоров“ е доказ дека само со организирање на јавен архитектонски конкурс може да се добие квалитетна архитектура

Изразуваме големо задоволство што и властите и јавноста се задоволни од архитектурата на новото основно училиште „Киро Глигоров“, велат од Асоцијацијата на архитекти.

„Воедно сакаме да посочиме дека првиот услов за и понатаму да бидете среќни и задоволни од архитектурата на нашиот град е да организирате архитектонски конкурс. Да потсетиме дека училиштето е првонаградено решение на конкурсот кој го организираше Општина Центар.

Ова е доказ дека само со организирање на јавен архитектонски конкурс може да се добие квалитетна архитектура. Се друго е коцка.

Можеби ќе биде добро можеби не. Оттука голема благодарност до г-дин Андреј Жерновски кој како политичка фигура придонесе за подобрување не само на архитектурата на градот, туку и на образованието.

Но, тука завршува било каква реална улога на политичките чинители во архитектурата (зборувам за онаа добрата). Архитектурата има автор. И објектот е добар заради авторот и заради ништо друго. Се друго врзано со објектот е техника, која во никој случај не сакаме да ја омаловажиме но никако не може и не треба да биде пред идејата.

Да дадеме споредба. Денеска имавте премиера на успешен филм без да го спомнете режисерот, единствено е спомнат продуцентот. И категорично кажуваме, училиштето е дело на архитект Бесиан Мехмети со архитект Стефан Атанасоски, архитект Никола Кунгуловски и архитект Арменд Хебипи, не на Општина Центар или било која друга институција.

Се надеваме дека во иднина и медиумите и нарачателите на проектите ќе покажат поголема култура и почит кон нас архитектите“, се вели во соопштението на Асоцијацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео+фото) Како изгледа: Почна со работа новото основно училиште „Киро Глигоров“ во Капиштец

Фото: Општина Центар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Канадскиот премиер Џастин Трудо се допишува со македонски ученици за климатските промени

Никола Осило

Нова празнична понуда од Македонски Телеком за остварување на сите желби

Редакција

(Фото) Убав гест од Могерини: Благодарница и фотографија за спомен за занаетчијата што и подари филигран

Редакција