еМагазин

Author : Никола Осило

Локално

Пронајдено едно исчезнато лице

Никола Осило
На 20.02.2019 година во 14.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека Ц.Б.(88) од Скопје, која била пријавена за исчезната на 19.02.2019 година, била пронајдена,
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на тетовската Клиника за набавка на масло за греење вреден 193.000 евра

Никола Осило
ЈЗУ Клиничка Болница Тетово по распишаниот тендер за набавка на екстра лесно масло за домаќинство -1 (ЕЛ-1) за грејната сезона за 2019 година склучи договоро
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите паднаа од тронот

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2018 година од кои може да се види
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општина Карпош на привремени вработувања ќе потроши 67.000 евра

Никола Осило
Општина Карпош распиша оглас за привремени вработувања за потребите на Општината. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 4.237.288 денари или околу 67.000 евра. Критериум за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 27.000 евра: Основниот суд Скопје 2 купува возило

Никола Осило
Основниот суд Скопје 2 распиша тендер за набавка на возило. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.694.915 денари или околу 27.000 евра. Критериум за доделување
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на општина Кичево за набавка на бензин вреден 57.000 евра

Никола Осило
Општина Кичево по распишшаниот тендер за набавка на моторни бензини и дизел гориво за потребите на општината за период од една година склучи договор со
Македонија

„Фокус“: Приведен експретседателот на Собранието Трајко Вељановски

Никола Осило
Поранешиот спикер Трајко Вељановски е приведен за настаните од 27 април, потврдија од Обвинителство за „Фокус“. Покрај пратеникот Вељановски, денеска во Обвинителството за истиот случај
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер се „возбуди“ од веста дека Пендаровски му дише во врат на Димитров

Никола Осило
Голем број реакции на социјалните мрежи има за „голготата“ кај владејачката коалиција меѓу СДСМ и ДУИ за избор на консензуален кандидат за претседателските избори. Калкулациите
Локално

Бигорски манастир ќе добие нов гостински конак

Никола Осило
Новиот објект ќе се гради на постоечкиот манастирски паркинг, пред долната порта и ќе располага со 70-тина легла. Чинот на осветување го изврши Митрополитот Дебарско-кичевски
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за одбрана на привремени вработувања ќе потроши 195.000 евра

Никола Осило
Министерството за одбрана – сектор за логистика распиша тендер за ангажирање на лица преку приватна агенција за вработување. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 12.000.000