еМагазин

Author : Никола Осило

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Макрон по блокадата: Иднината на Македонија и Западен Балкан не мора да биде во ЕУ

Никола Осило
Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Конечно: Ништо од датум за преговори за Македонија, против биле Франција, Данска и Холандија

Никола Осило
Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите
Локално

Ученик повреден со нож во тепачка во средното медицинско училиште во Гостивар

Никола Осило
По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој
Бизнис ТОП СТОРИИ

Центарот за управување со кризи вработува осум лица, плата до 28.309 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 8 државни службеници во Центарот за управување со кризи. Се бараат кандидати за раководители, соработници, помлади соработници, референти… Платите во
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Тепачка“ кој да стане член на Надзорниот одбор на Стопанска банка Битола

Никола Осило
Се разгорува акционерската битка околу зголемување на моќта во одлучувањето во Стопанска банка Битола откако банката објави повик за номинирање на нов член на Надзорниот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Франција не сака во НАТО, а не во ЕУ: Македонската армија има тајно оружје?

Никола Осило
Беше ли промената на името на Македонија смислена операција со единствена цел земјава да стане членка на НАТО е дилема која полека се расчистува, а
Македонија

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Никола Осило
Францускиот Сенат го усвои во прво читање предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен без измени
БЕНЧМАРК

Ципрас: Кредибилитетот на ЕУ ќе биде загрозен без датум за преговори со Македонија

Никола Осило
Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на
Бизнис

„Алкалоид“ откупи сопствени акции за 1,2 милиони евра

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје преку Македонската берза информира дека согласно Одлука за стекнување сопствени акции со откуп, донесена на седница на собрание на акционери, одржана на
Бизнис

Илија Филиповски ги подари своите акции во „Технокомерц“

Никола Осило
„Технокомерц“ преку Македонската берза информира дека Илија Филиповски извршил нетрговски трансфер на своите акции во компанијата на Кирил и Марјан Филиповски. Двајцата добиле подарок од