еМагазин

Author : Никола Осило

Локално ТОП СТОРИИ

Монструозен случај во Скопје: Татко повеќепати ја силувал 13-годишната ќерка

Никола Осило
На 13.03.2019 во 01.55 часот во полициска станица 13-годишно девојче од Скопје пријавило дека во повеќе наврати била физички, психички и сексуално злоставувано од нејзиниот
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок-трансакции продадени 5.500 акции од „Алкалоид“ за 737.000 евра

Никола Осило
Во три блок-трансакции со вкупна вредност од 45,3 милиони денари или околу 737.000 евра денеска на Македонската берза беа продадени 5.500 акции од „Алкалоид“ АД
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок-трансакции продадени акции од Комерцијална банка за 675.000 евра

Никола Осило
Во две блок-трансакции со вкупна вредност од 41,5 милиони денари или околу 675.000 евра денеска на Македонската берза беа продадени 6.952 акции од Комерцијална банка
Бизнис

МЗТ Пумпи оствари добивка од 1,4 милиони денари

Никола Осило
МЗТ Пумпи АД Скопје за периодот јануари – декември 2018 година оствари нето добивка по оданочување во износ од 1.495.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската
Бизнис

„Макошпед“ оствари добивка од 7,9 милиони денари

Никола Осило
„Макошпед“ АД Скопје за периодот јануари – декември 2018 година оствари добивка во износ од 7.905.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Остварените вкупни приходи
ЧИСТА ОКОЛИНА

Шилегов пишман: Нов концесионер на „Дрисла“ по претседателските избори

Никола Осило
Советот на Град Скопје ја прекина денешната 30-та седница на чиј дневен ред беа две точки, поврзани со изборот на приватен партнер за вршење концесиска
Македонија

Граѓански организации бараат ново законско решение: Чуму СЈО ако не може да ги користи „бомбите“?

Никола Осило
Неколку граѓански организации,што се дел од Блу принт групата на организации фокусирани на следење на правосудните реформи и застапување за нивно спроведување, не се согласуваат
Македонија ТОП СТОРИИ

Седма по ред: Романија го ратификуваше Протоколот за пристапување на земјава во НАТО

Никола Осило
Парламентот на Романија денеска на пленарна седница го ратификува Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. На ратификацијата во Букурешт присуствуваше и претседателот на Собранието
ЖИВОТ

Црквите и ИВЗ заеднички против предлог-законот за прекинување на бременоста

Никола Осило
МПЦ, Католичката црква, Исламската верска заедница и други религиозни организации денеска преку заедничко соопштение го изразија својот став против предлог-законот за прекинување на бременоста, тема
Македонија ТОП СТОРИИ

На иселениците „им е гајле“ кој ќе биде претседател: За гласање досега пријавени 1.074 лица, најмногу во Венеција

Никола Осило
Слаб интерес кај македонските граѓани во странство има за претстојните претседателски избори ако се земе предвид дека досега за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на земјава