еМагазин

Author : Никола Осило

БЕСПАРИЦА

Пад на просечната плата во Македонија

Никола Осило
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2018, изнесува 24.072 денари, што е намалување во однос на претходниот месец кога просечната плата изнесуваше 24.203
Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешен португалски министер: Битката околу Македонија се води меѓу Западот и Кина, а не Русија

Никола Осило
Битката околу Македонија не се води само меѓу Западот и Русија, нов играч на масата е Кина, вели португалскиот аналитичар Бруно Макеаш, поранешен португалски министер
Бизнис

НЛБ Банка ја „дрма“ берзата: Продаден блок од 2.000 акции за 26,9 милиони денари

Никола Осило
Во блок трансакција вредна 26,9 милиони денари вчера на Македонската берза се продадоа 2.000 акции од НЛБ Банка. Акциите се продадоа по цена од 14.810
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пребројување во ВМРО-ДПМНЕ: Кои се пратениците кои веќе прифатиле уставни измени?

Никола Осило
Се погласни се информациите дека во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се веќе обезбедени доволен број пратеници кои ќе ги поддржат уставните измени предвидени со Договорот
Локално

Запален џип „БМВ“ во Скопје

Никола Осило
На 20.09.2018 година во 04.05 часот, пријавено е дека на улица „Христо Смирненски“ во Скопје непознато маскирано лице фрлило предмет кон патничко возило „БМВ Х5“
Локално

Скопјанец набавил 30 венчаници од Битола и никогаш не ги платил

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, информира МВР. На
Локално

Охриѓанец физички нападнал полицајци

Никола Осило
СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.Ј. од село Лескоец, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,напад врз службено лице при
Локално

Жител на Зајас тепал полицаец

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Л.А.(27) од село Зајас, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад
Локално

Сакал да им ја запали куќата на роднините

Никола Осило
На 19.09.2018 година околу 15.00 часот во с.Кадино, скопско, било пријавено дека во дворот од куќата сопственост на С.Ѓ.(48), И.В.(42) од с.Кадино, со кој се
Локално

Криумчарите уриваат рекорди: Во „Ауди“ и „Пасат“ превезувале 21 мигрант

Никола Осило
На 19.09.2018 година околу 21.30 часот во с.Водоча, струмичко, полициски службеници запреле патничко возило „Фолксваген Пасат“ со скопски регистарски ознаки и патничко возило „Ауди А6“