еМагазин

Author : Никола Осило

Локално

Кумановец почина по пад од пет метри

Никола Осило
На 03.04.2019 во 15.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 13.30 часот во индустриската зона „Чојлија“, атар на село Чојлија, скопско, од објект...
Локално

Директорка на студентски дом во Битола „работела“ и како секретар

Никола Осило
СВР Битола поднесе кривична пријава против С.П.(55), Ј.Б.(63), Ц.А.(65), Е.С.(31), М.К.(57), Д.К.(27) и Е.Е.(59) поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „злоупотреба...
Бизнис

Летово поевтин роаминг меѓу земјите од Западен Балкан, потоа целосно укинување

Никола Осило
Нашата земја попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество...
Бизнис

Германија, Британија, Грција, Србија и Италија се наши најголеми трговски партнери

Никола Осило
Во периодот јануари – февруари 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, нашата земја најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Вардарградба“ го доби тендерот за изградба на државни згради во Бутел „тежок“ 8,4 милиони евра

Никола Осило
Акционерско друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје по распишаниот тендер за градежни работи...
ЖИВОТ

УХМР забележа невообичаено топло и сушно време во март

Никола Осило
Потопло од вообичаено, многу суво, со подпросечни количества врнежи, беше времето во март годинава. Според анализата на УХМР, над 20 дена од месецот максималната температура била...
ЖИВОТ

Претседателските избори ја одложија расправата за укинување на задолжителното вакцинирање

Никола Осило
Граѓанска иницијатива за донесување закон за изменување на Законот за заштита на населението од заразни болести на 129 граѓани ќе биде разгледана на седница на...
Бизнис

Бислимовски: За најмалку 20 отсто ќе се намали цената за приклучок на струја

Никола Осило
За најмалку 20 отсто ќе се намали цената за приклучок за електрична енергија за домаќинствата, а ќе има намалување и на цената за приклучок за...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Народна банка ја подготвува првата национална стратегија за финансиска едукација

Никола Осило
Народната банка почна активности за подготовка на првата национална стратегија за финансиска едукација на населението, во рамки на проектот за техничка помош за финансиска едукација...
Локално

Кривична пријава за штипјанец кој ширел расистички материјал на Фејсбук

Никола Осило
СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против С.Ш.(20) од Штип поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „ширење на...