еМагазин

Author : Никола Осило

Бизнис

Намален бројот на странски туристи

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2019 година изнесува 49.021 лица, а бројот на ноќевањата изнесува 102 691. Бројот
Локално

Кавадарчанец ја силувал поранешната сопруга

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Д.А.(31) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“, информира МВР.
Локално

Полицаец застрелал две лица во тетовско Вејце

Никола Осило
На 11.03.2019 околу 23.30 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Клиничката болница Тетово биле донесени Ф.В.(26) и А.Х.(22), двајцата од село Вејце, тетовско,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок трансакции продадени 7.000 акции од „Алкалоид“ за 939.000 евра

Никола Осило
Во две блок-трансакции во вкупна вредност од 57,7 милиони денари или околу 939.000 евра денеска на Македонската берза беа продадени 7.000 акции од „Алкалоид“ АД
Македонија

Кривична пријава за екс-директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации

Никола Осило
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријва против А.Н.(35) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Аутомакедонија“ го доби тендерот на Македонска радиодифузија за набавка на две теренски возила вреден 57.000 евра

Никола Осило
ЈП Македонска радиодифузија по распишаниот тендер за набавка на две теренски возила склучи договор со друштвото за внатрешен и надворешен промет „Аутомакедонија“ АД Скопје. Вредноста
Бизнис ТОП СТОРИИ

Основниот суд Охрид распиша тендер за набавка на лимузина

Никола Осило
Основниот суд Охрид распиша тендер за набавка на патничко моторно возило (лимузина со пет врати). Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 820.000 денари. Критериум
Локално

Хорор во Велес: Јa пречекал пред домот и ја силувал поранешната сопруга

Никола Осило
Основното јавно обвинителство Велес донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 32 години поради постоење на основано сомневање дека сторил
Бизнис

ГТЦ во загуба од 25,8 милиони денари

Никола Осило
Градски Трговски Центар А.Д. Скопје во периодот од 01.01.2018 година до 31.12.2018 година оствари вкупни приходи од 210.078.000 денари кои се поголеми за 13%, во
Бизнис

БИМ АД Свети Николе оствари добивка од 50,2 милиони денари

Никола Осило
Во периодот од 01.01.2018 год. до 31.12.2018 година БИМ АД Свети Николе оствари нето добивка од 50.206.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Остварените приходи