еМагазин

Author : Никола Осило

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „збесна“: „Порано имаше поштари што крадат пензии, сега поштите се „опљачкани“ сосе пензиите“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика информацијата дека на 12.000 пензионери не им биле префрлани пари од Фондот за пензиско осигурување во приватните пензиски столбови,...
Македонија

Врнежи од дожд и снег во текот на неделата

Никола Осило
Облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините во снег ќе преовладува во текот на оваа недела. Од четврток поради заладување врнежите на...
Македонија

Интерпелација за министерот Никола Димитров во Собранието

Никола Осило
Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 81-та седница на чиј дневен ред се повеќе законски решенија во прво и второ читање, како и...
Македонија

Апелација одлучува по жалбата за „Тенк“: Има ли надеж за Јанкулоска?

Никола Осило
Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за пресудата во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно...
Македонија

Возачите да внимаваат, опасност од голомразица на патиштата

Никола Осило
Поради ниските температури можна е појава на голомразица. Појава на магла ја намали до 50 метри видливоста во Тетово, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „зовре“: Лажниот цепелин на Столе може вода да му носи на лажното вакцинирање на Филипче

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на министерот за здравство Венко Филипче дека не ја вакцинирал внкуката со МРП вакцина. Главните забелешки се дека...
Забава ТОП СТОРИИ

Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2019

Никола Осило
Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евросонг 2019 година. Тамара како македонски претставник на Евросонг, оди втор пат, а претходно двапати била и како...
Македонија

Ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција одекна во светските медиуми

Никола Осило
„Би-би-си“, „Си-ен-ен“ и повеќе дурги водечки медиумски куќи во светот по ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција објавија опширни анализи за долгогодишнио спор меѓу двете...
Македонија

Нимиц: Историскиот договор почеток на нова ера на мирот и безбедноста на Балканот

Никола Осило
Претставникот на ОН, кој посредуваше во спорот за името, Метју Нимиц ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. „Би сакал да го поздравам...
Свет

Ескалира состојбата во Латинска Америка: САД почнаа да ги повлекувaат дипломатите од Венецуела

Никола Осило
Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов...