еМагазин

Author : Никола Осило

Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе потроши 1,8 милиони денари на набавка на фото-опрема

Никола Осило
Владата на РМ – Генерален секретаријат распиша оглас за набавка на стоки – фото опрема. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.800.000 денари, а
Бизнис

Во Македонија има 7.199 слободни работни места: Каде е армијата невработени?

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2018 година во Македонија имало 7.199 слободни работни места. Највисока стапка на слободни работни
Локално

Голема акција на МВР против дивите тркачи: Запленети 35 мотоцикли

Никола Осило
Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (02.09.) во периодот од 14.00 до 24.00 часот
Бизнис

„Аутомакедонија“ со намалена добивка

Никола Осило
„Аутомакедонија“ во првите шест месеци од годинава оствари добивка од 9,6 милиони денари,што е намалување во однос на истиот период минатата година кога добивката на
Бизнис ТОП СТОРИИ

Драстичен раст на средствата на инвестициските фондови во Македонија

Никола Осило
Вкупните средства на инвестициските фондови во Македонија во вториот квартал на 2018 година бележат квартален раст од 4,0% и годишен раст од 21,7%, покажуваат најновите
Бизнис ТОП СТОРИИ

Растат трошоците на градежниците: Ќе има ли зголемување на цените на становите?

Никола Осило
Во второто тримесечје од 2018 година, во споредба со првото тримесечје од 2018 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија

Никола Осило
Народната банка ги објави податоците за странските инвестиции во Македонија во првата половина од годинава од кои може да се види дека странските инвеститори за
Бизнис ТОП СТОРИИ

МОН без оглас ќе набави учебници од „Арбериа-десигн“ за 149 милиони денари

Никола Осило
Министерството за образование и наука во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас склучи договор со друштвото за продукција,маркетинг,дизајн,промет и услуги „Арбериа-десигн“ ДООЕЛ експорт-импорт
Локално

МВР повторно во лов на диви тркачи

Никола Осило
Во периодот од 22.30 часот на 30.08.2018 до 02.00 часот на 31.08.2018 година од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за
Локално

Косовар противправно зел едногодишното дете од стружанка

Никола Осило
На 30.08.2018 година во 16,20 часот во Полициската станица Охрид, М.Г.(30) од с.Радолишта-струшко со привремен престој во Охрид пријавила дека нејзиниот сопруг Д.Г. од Призрен-Косово