еМагазин

Author : Никола Осило

Локално

Искршил казино во Струга и полициско возило

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против П.К.(45) од село Велешта, струшко поради основи на сомнение дека сторил кривични дела „насилство“ и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството почна истрага за изградбата на мостот „Око”

Никола Осило
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Зголемување: Дури 460.300 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Никола Осило
Државниот завод за статистика врз основа на податоците од Анкетата за приходи и услови за живеење која се спроведува во согласност со препораките на Европската...
Бизнис

УЈП: Се пролонгира рокот за поднесување ДДВ-пријави

Никола Осило
Управата за јавни приходи соопшти дека согласно Законот за даночна постапка, поради отежнатото поднесување на даночни пријави преку системот е-Даноци на 24 и 25 Октомври...
Бизнис

Неколку големи клиенти ги набилдаа „лошите“ кредити кај банките

Никола Осило
Во второто тримесечје од годинава дојде раст на нефункционалните кредити од 2,1%, покажуваат најновите податоци на Народната банка. „Овој раст беше повеќе присутен во корпоративното...
Локално

Двајца рудари повредени при ископ во рудникот Тораница

Никола Осило
На 25.10.2018 година околу 14.40 часот во Здравствен дом Крива Паланка за укажување на лекарска помош биле донесени лицата В.М.(41) од село Дурачка река и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Лукоил“ го доби тендерот на УЈП за набавка на гориво

Никола Осило
Министерството за финансии – Управа за јавни приходи по распишаниот тендер за набавка на гориво за службените возила склучи договор со друштвото за трговија на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МВР купува огревни дрва за десет милиони денари

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи на РМ распиша оглас за набавка на огревни дрва. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 10.000.000 денари, а главен критериум...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе ја забрани ли Владата пластиката за еднoкратна употреба по примерот на ЕУ?

Никола Осило
Европскиот парламент изгласа целосна забрана на пластиката за еднократна употреба во земјите од Европска Унија. Главна цел е да се намали загадувањето во океаните. Со...
Бизнис

Странци доминираат во банкарскиот сектор: Кои земји го „жнеат“ ќарот?

Никола Осило
Во вториот квартал од 2018 година, во Република Македонија функционираат петнаесет банки, чиjшто број е непроменет во однос на претходниот квартал. Исто така, и бројот...