еМагазин

Author : Никола Осило

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еуровиа“ од Желино го доби мултимилионскиот тендер за изградба на канализација во Гостивар

Никола Осило
Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ – Гостивар по распишаниот тендер за изградба на атмосферска и фекална канализација во територијата на Општина Гостивар склучи договор...
Локално

Почина дрвосечач при сечење дрва

Никола Осило
На 16.09.2018 година околу 12.50 часот пријавено е дека на место викано „Гропа“, атар на с.Франгово, струшко, Б.Х.(36) од Република Албанија, додека собирал дрва, на...
Локално

Изгоре трска на брегот Преспанското езеро

Никола Осило
На 16.09.2018 година околу 17.30 часот во близина на село Асамати, ресенско, настанал пожар покрај брегот на Преспанското езеро, при што била опожарена околу два...
Локално

Уапсен дилер од Штутгард во Куманово

Никола Осило
На 17.09.2018 година во 03.45 часот во Полициската станица Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за правда на привремени вработувања ќе потроши 1,4 милиони денари

Никола Осило
Министерството за правда распиша оглас за набавка на услуги за привремено вработување од Агенција за привремени вработувања за потребите на Министерството. Проценетата вредност на договорот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Државниот долг расте од 2009 наваму

Никола Осило
Трендот на зголемување на државниот долг што започна во 2009 година продолжува, укажуваат од Државниот завод за статистика во најновата публикација „Одржлив развој“. На крајот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонците „удрија“ на купување автомобили: Се помалку граѓани се возат со автобус и воз

Никола Осило
Учеството на одделните видови на патничкиот копнен сообраќај, во изминатиот период не се менува значително. Патничките автомобили и натаму се најдоминантното превозно средство во патничкиот...
Македонија

Немаат сите граѓани пристап до примарна здравствена заштита

Никола Осило
Пристапот до здравствените услуги не само од физички, туку и од економски, социјален или културен аспект, е од фундаметално значење за следењето на напредокот на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Неактивното население голем товар: Доведена во прашање одржливоста на јавните финансии

Никола Осило
Во изминатиот период се забележува мал, но континуиран пораст на стапката на старосна зависност како приближна претстава за потенцијалниот однос помеѓу бројот на пензионерите и...
Свет

(Видео) Алигатори излегоа на улиците во САД по ураганот „Флоренс“

Никола Осило
Источниот брег на САД се соочува со големи дождови што ги донесе ураганот ,,Флоренс” , во кој загинаа најмалку 13 лица. Ураганот ги вознемири и...