еМагазин

Author : Никола Осило

Македонија

Предреферендумска покана: Никола Димитров во Вашингтон на средба со Помпео

Никола Осило
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на американскиот државен секретар Мајкл Помпео, од денеска до 22 август ќе престојува во работна посета на
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои жени претприемачи добија субвенции од државата?

Никола Осило
Министерството за економија ја објави листата на претпријатија кои добија субвенции од програмата за финансиска подршка на женско претприемништво. На листата има производствени компании, но
Македонија

Ќе се слушаат нови бомби од „Титаник“: Обвинети Груевски, Јанакиески, Протуѓер…

Никола Осило
Во Кривичниот суд денеска продолжува слушањето на „бомбите“ во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во кој се обвинети повеќе поранешни функционери. Слушањето на „бомбите“
Македонија

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер денеска попладне

Никола Осило
Сончево време со мала до умерена облачност ќе преовладува денеска претпладне во Македонија, а веќе попладне се очекува локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер,
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Артпик“ го доби тендерот за услуги на Владата вреден 30 милиони денари

Никола Осило
Владата на РМ – Генерален секретаријат по распишаниот тендер за набавка на услуги од авторска агенција склучи договор со агенција за интелектуална сопственост „Артпик“ ДООЕЛ
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 40 отсто од граѓаните сметаат дека плата од 25.000 до 40.000 денари е доволна за нормален живот

Никола Осило
Резултатите од анкетните истражувања покажуваат дека една третина од македонските домаќинства сметаат дека нивната тековна финансиска состојба е полоша, додека помалку од 60% сметаат дека
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Промонтинг“ го доби милионскиот тендер за тековно одржување на објектите на МВР

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи на РМ по распишаниот тендер за набавка на услуги за тековно одржување на објекти на МВР, УБК, ЦПС, БЈБ и Гранична
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер тежок 40 милиони денари: Кој ќе ги осигура вработените во МВР?

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи на РМ распиша оглас за набавка на услуги за осигурување на вработените – колективно осигурување. Проценетата вредност на договорот без ДДВ
Бизнис

НЛБ Банка за шест месеци оствари добивка од 1,1 милијарда денари: Раст од 26,2%

Никола Осило
Во периодот од 01.01.2018 година до 30.06.2018 година НЛБ Банка АД Скопје работеше согласно усвоената деловна политика на банката за 2018-та година, прилагодувајќи го тековното
Циа

Вилите на Лазар Колишевски на Водно во тајните документи на ЦИА

Никола Осило
Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се