еМагазин

Author : Редакција

Македонија

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, гласав за излегување на референдумот

Редакција
Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на...
Бизнис

Сите физички лица кои остваруваат приход да се регистрираат во е-системот на УЈП за персонален данок

Редакција
Сите физички лица кои во текот на 2018 година имаат остварено приход, вклучувајќи и оние што примиле само плата и пензија, треба електронски да се...
Македонија

Обвинителството ги истражува злоупотребите на АКМИС-от, неколку лица повикани да дадат исказ

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје во континуитет презема дејствија во врска со предметот за злоупотребите на системот за автоматска распределба на судските предмети (АКМИС), за што...
Македонија

Заев ќе излезе на ТВ дуел со Мицкоски штом каже дека е против бојкот на референдумот

Редакција
Подготвен сум да прифатам дебата со господинот Мицкоски кога тој јасно и јавно ќе каже дека е против бојкотирањето. Штом тоа ќе го каже, веднаш...
Забава

Картите за концертот на Ерос Рамацоти од 1.990 до 3.990 денари

Редакција
Ве информираме дека се познати сите детали околу влезниците за ексклузивниот концерт на Ерос Рамацоти во Скопје, закажан за 30-ти септември 2019 година, во ВИП...
Забава

Лени Кравиц на 3 мај во ВИП Арената во Скопје

Редакција
Во рамки на европската турнеја која е по повод излегувањето на новиот албум „Raise Vibration“, Лени Кравиц ќе го посети и Скопје на 3 мај во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Детскиот фестивал „Поточиња“ објавува аудиција за нови членови

Редакција
Оваа пролет Детскиот фестивал „Поточиња“ го прослави својот 15 – ти роденден со прекрасни шест претстави во Македонската опера и балет, а со доаѓањето на...
Македонија

Ахмети: Идентитетот на Македонците и самата Македонија, тешко дека ќе опстојат надвор од НАТО и ЕУ

Редакција
Сакаме ли мир, сакаме ли добрососедски односи? Дали сакаме стабилност? Референдумот на 30 септември е печат кој му дава вредност на мирот, стабилноста и ќе...
Македонија

Поради болест на на обвинетиот Мартин Протуѓер, судењето за „Титаник“ одложено за 24 септември

Редакција
Поради болест на обвинетиот Мартин Протуѓер судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 24 септември. Адвокатот на Протуѓер, Дончо Наков, на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Викимедија Македонија одржа камп во Дихово

Редакција
За време на празничниот викенд по повод Денот на независноста на Македонија од 7 до 9 септември во битолското потпелистерско село Дихово се одржа вториот...