еМагазин

Author : Редакција

Бизнис

Основната каматна стапка 2,75 проценти, НБРМ ја намали за 0,25 проценти

Редакција
Народната банка на Република Македонија ја намали основната каматна стапка за 0,25 процентни поени со што таа изнесува 2,75 проценти. Комитетот за оперативна монетарна политика...
Македонија ТОП СТОРИИ

До сега се потрошени 100 евра: Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот за името

Редакција
Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Еко-свест: Парк шумата Водно во опасност од уништување

Редакција
На парк шумата Водно и се заканува уништување од изградбата на гасовод низ значајни подрачја на природа богати со биодоверзитет, велат од Еко-свест и додаваат...
Локално

(Видео) Кој ги пали палмите во дворот на клиниката „Жан Митрев“

Редакција
Последните неколку дена во кругот на клиниката „Жан Митрев“ се случија два немили настана во кои настрадаа две палми, информираат од таму. Во два поединечни...
Бизнис

„Виз ер“: 20 проценти намалување на картите за резервации направени денеска

Редакција
„Виз ер“, една од најбрзо растечките авиокомпании во Европа, денес ја започна својата летна продажба, нудејќи им на патниците 20 проценти намалување на избрани летови...
Локално

Штипјани се степале покрај Дебарско Езеро

Редакција
Пет лица од Штип синоќа се степале покрај Дебарско Езеро при што едниот од нив се здобил со полесни повреди. – Околу 23:45 часот, кај...
Македонија

Приватни специјализанти јавно го прашуваат Заев каде се ветените плати

Редакција
Генерацијата приватни специјализанти 2018, преку отворено писмо до премиерот Зоран заев, јавно прашуваат каде се нивните ветени плати. Писмото Ви го пренесуваме во целост: “Почитуван...
Свет

По „Синиот кит„, нова опасна игра, „Момо“ се шири на социјалните мрежи

Редакција
По „Синиот кит”, опасна игра поради која неколку стотици деца во светот извршија самоубиство, се појави уште една контроверзна онлајн игра – „Момо“, која се...
Свет

Најмалку 35 загинати по уривањето на надвозникот во Џенова

Редакција
Бројот на загинати при уривање на надвозникот во Џенова се искачи на 35, а повредени се 16 лица. Помеѓу загинати има и три деца на...
БЕНЧМАРК

Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

Редакција
Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4...