еМагазин

Author : Редакција

Бизнис

Фруктал МАК ја зголеми добивката

Редакција
Фруктал МАК АД Скопје во првите шест месеци има добивка од 6.401 илјади денари, покажува неконсолидираниот Биланс на успех објавен преку Македонската бера. Лани во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Штипски Бетон во загуба

Редакција
Бетон АД Штип во првите шест месеци од годината има загуба од 48.415 илјади денари покажува консолидираниот Биланс на успех на компанијата, објавен преку Македонската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Макстил ја зголеми добивката

Редакција
Во првите шест месеци од годината Макстил оствари вкупни приходи од 2.939.577.231 денари, споредени со 2.581.386.940 во првото полугодие минатата година истите бележат раст од...
Македонија

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Редакција
Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) одзеде 73 рибарски мрежи и 370 парчиња белвица со вкупна тежина од 33 килограми од 13 рибокрадци затекнати во Охридското...
Македонија

„Ептен ги наместиле“: Јанкулоска и Протуѓер во „бомба„ за прилог на А1 за ангажирање на администрацијата за гласање

Редакција
Во дел од „бомбите“ што денеска се слушаат во Кривичниот суд во Скопје беше пуштена и снимка на која разговараат поранешната министерка за внатрешни работи Гордана...
Локално

Скопјанец пукал кон момчиња по расправија за долгови

Редакција
Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале поради нерасчистени должничко-доверителски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) НЛБ Галерија: Изложба на фотографии од небото над Крушево полно со змејови

Редакција
На 16.8.2018 година во НЛБ Галерија, беше отворена изложба на фотографии, направени за време на Европското и Светското првенство во змејарство кои се одвиваа во...
Балкан

Раст на премија на сите пазари и во сите сегменти на Триглав осигурување

Редакција
Групацијата Триглав, водечка осигурително-финансиска групација во регионот Адриа, во првата половина од 2018 година реализираше 35,6 милиони евра добивка пред оданочување. Во осигурителната дејност оствари...
Македонија

Васко Ѓурчиновски нов началник на ГШ на АРМ

Редакција
Со Указ на претседателот Ѓорѓе Иванов генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска е назначен за нов началник на Генералштабот на Армијата на Република Македонија. Неговото назначување...
Македонија

Јанакиески реагираше по неколку слушнати „бомби“ и побара да се потврди нивната автентичност

Редакција
Разговори меѓу поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, поранешната министерка Гордана Јанкуловска и Мартин Протуѓер, шеф на Кабинетот на поранешниот премиер се слушаат во судницата...