еМагазин

Author : Редакција

Да помогнеме

Картите од продажбата за претставата „Не се клади на Енглези“ ќе бидат за помош за Сара

Редакција
Македонскиот народен театар и во ноември ќе има хуманитарна претстава за помош на Сара Настеска од Охрид кај која е дијагностицирана Anemia aplastica, болест за...
Бизнис

Еден од водечки бубрежни центри во светот „Диаверум“ ја презема „Диамед Македонија“

Редакција
„Диаверум“ (Diaverum), еден од водечки бубрежни центри во светот, ја презема Приватната здравствена установа „Диамед Македонија“, која оперира со девет центри за дијализа и се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Осмо издание на Skopje Design Week

Редакција
Осум годишно искуство кое го донесе македонскиот дизајн на едно поинакво ниво, основањето на меѓународната платформа за дизајнери – Balkan Design Network, собирањето на едно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Истрагата за смртта на планинарите Калина и Александар тапка во место: „Трансверзалец“ и понатаму организира тури на планини

Редакција
И по неколку месеци од загинувањето на планинарите Калина Велевска и Александар Минов на Кајмакчалан се уште нема одговор што всушност се случило и како тие...
ЖИВОТ

За прв пат во Македонија ќе се избира Маж на годината

Редакција
Oваа година за прв пат ќе се одржи избор на Мажи на годината во Македонија. Настанот ќе се одржи на 28 ноември (средa) во Тренд...
Балкан

Грчки медиуми: Албанските власти кријат докази за убиството на Кацифас

Редакција
Адвокатот кој ја преставува фамилијата на Константинос Кацифас (35), Гркот кој пред неколку дена беше убиен од албанската полиција, за грчките медиуми вели дека грчката страна...
Македонија

ВМРО ДПМНЕ ќе има една пратеничка група во Собранието, кординатор ќе биде Никола Мицевски

Редакција
На синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ е донесена одлука партијата наместо досегашните 10, да има една пратеничка група во Собранието. Кординатор ќе...
Македонија

Нови рочишта за „Тендери“, „Тортура“ и раздвоената постапка за „Насилство во општина Центар“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе се одржат нови рочишта за „Тендери“, „Тортура“ и раздвоената постапка за „Насилство во општина Центар“ на Специјалното јавно...
Македонија

Вербална расправија меѓу две семејства во Куманово: Едно лице убиено

Редакција
Повредениот од огнено оружје во престрелката во Куманово им подлегна на повредите, потврдија од Ургентниот центар во Скопје. Лицето беше повредено синоќа околу 18:30 часот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Како и Заев љубител на мотори: Колку е богат Костадин Костадинов, новиот портпарол на СДСМ

Редакција
Костадин Костадинов е новиот портпарол на владејачката СДСМ. Според неговиот анкетен лист доставен до Државната комисија за спречување на корупцијата, кога станал пратеник, на свое...