еМагазин

Author : Редакција

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Договорот беше добар, Заев немаше да го стави на референдум со двосмислени прашања

Редакција
Доколку договорот со Грција беше навистина добар и го гарантираше македонскиот идентитет, Зоран Заев немаше да се двоуми и ќе го ставеше истиот на референдум
Локално

Филм на бродот „Галеб“ на вториот ден од Филмскиот фестивал на плажа во Охрид

Редакција
Летен филм на брод на Охридското Езеро – уникатно звучи новитетот што ќе се случи на вториот ден на „Beach Film Festival“. Денеска сите заинтересирани
Бизнис

Кои се најслушани радија во Македонија

Редакција
Според последниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги за досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици, најслушани радија
Забава

(Фото) Елена Ристеска ги покажа прекрасните нозе во авион

Редакција
Една од најубавите и најпопуларни македонски поп-пејачки Елена Ристеска на својот фејсбук-профил објави фотографии од неодамнешната дружба со тимот на „Wingair“. Таа седна во нивното авионче при
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сител најгледена телевизија, МРТ1 на трето место

Редакција
Според последниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги за досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици, Сител телевизија
Бизнис

Топ пет акции со најголем пораст на Македонската берза

Редакција
Македонската берза берза го објави билтенот за периодот јануари-јули, годинава од кој може да се види дека најголем пораст на вредноста оствариле акциите на Комерцијална
Бизнис

МЕПСО купува мебел за 21,5 милиони денари

Редакција
АД МЕПСО распиша оглас за набавка на мебел за потребите на компанијата. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 21.525.000 денари. Се бараат кујни, канцелариски
Бизнис ТОП СТОРИИ

МОН распиша тендер за реконструкција на училишта „тежок“ 66,6 милиони денари

Редакција
Министерство за образование и наука распиша оглас за реконструкции на основни и средни училишта. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 66.600.000 денари. Во огласот
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Функционерите и нивните блиски под лупа на банките: Нови правила за политички изложените лица

Редакција
Македонските граѓани корисници на услуги од комерцијалните банки деновиве добија извествање дека со влегувањето во сила на новиот Закон за спречување перење пари и финансирање
Македонија

Јани Макрадули доби судски спор против Сашо Мијалков пред Судот за човекови права во Стразбур

Редакција
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска донесе три пресуди во однос на четири апликации поднесени против Република Македонија, информираат од Министерството за правда. Како