еМагазин

Author : Редакција

Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесени обвиненија за 6 лица за несреќата на автобусот на „Дурмо турс“: Автобусот бил технички неисправен подолго време

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица осомничени дека сториле тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот кои резултираа...
Локално

Галичник во летниот период добива патронажна служба од лекар и медицинска сестра

Редакција
Министерството за здравство информира дека Галичник од 5 јули добива патронажна служба составена од лекар и медицинска сестра. „Во наредните 3 месеци, па се до...
Бизнис

Поскапуваат бензините и дизелот

Редакција
Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Витаминка ги применува највисоките производни стандарди за безбедност на храна

Редакција
Најголемата прехранбена индустрија во земјава, Витаминка ги применува најновите стандарди за безбедност на храна. Стандардизацијата на производството и имплементирањето на принципите, позитивно се одразуваат врз...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

До четврток жолта (алертна) фаза, температури и до 40 степени

Редакција
Територијата на земјава денеска и во наредните два дена ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, соопшти Министерството за здравство. Според информациите од...
Бизнис

Апликацијата „Мој ДДВ“е достапна на веб-страницата, на „адроид“, но за сега не и за Ајфон

Редакција
Апликацијата „Мој ДДВ“ преку која граѓаните ќе може да ги скенираат фискалните сметки, со цел поврат на 15 проценти ДДВ е достапна за преземање од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како и на кој начин ќе можете да ги скенирате фискалните сметки за враќање на ДДВ

Редакција
УЈП за да им излезе во пресрет на граѓаните кои ќе имаат проблем со апликацијата „Мој ДДВ“, за скенирање на фискалните сметки со цел поврат...
Македонија

Бомби за „Монструм“ во суд по летните одмори

Редакција
Ново вештачење на 31 телефон ќе биде изработено и претставено како нов доказ на судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Дортмунд изградена за четири месеци

Редакција
Македонската православна црква „Св. Кирил и Методиј“ која почна да се гради во Дортмунд во јануари годинава е готова. „Верниот народ со организаторите Црковниот одбор на...
Македонија

Темелко изгуби, Пали Колефски е нов градоначалник на Пустец

Редакција
Нов градоначалник на општина Пустец, област Мала Преспа е Пали Андон Колефски од Социјалистичката партија. Тој на вчерашните локални избори освои 1.505 или 66,84 отсто...