еМагазин

Author : Редакција

Локално

ЕВН: Жителите на селата кои останаа без струја веќе имаат стабилно напојување

Редакција
Жителите на Раштак и Љуботен денеска реагираа поради немањето на струја во домаќинствата, поради што се огласи и ЕВН. „Поради невремето кое вчера го зафати...
ЖИВОТ

(Фото) Министерот за економија Бектеши објави фотографија од бебето

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши објави фотографија од бебето на неговиот фејсбук-профил. „Уживање во вечерта со мојот син-смешко“, напиша Бектеши за фотографијата. Пред два месеци,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Полска вечер на „МакеДокс“

Редакција
Со перформансот „Скопје-Варшава… со љубов виа Малух“ според концептот на Владан Царичиќ – Цар во реализација на балерината Ивана Коцевска заедно со двете генерации „докуникулци“...
Бизнис

Брако: Единствени сме што произведуваме медицинска опрема во земјава

Редакција
ВМРО ДПМНЕ наместо да се занимава со суштински работи за државата, да ги остави приватните македонски компании да функционираат нормално на пазарот. Ниту сме дел...
Бизнис

ВМРО-ДПМНЕ: Кочо Анѓушев преку „Брако“ доби уште еден тендер за медицинска опрема

Редакција
Од ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат вицепремиерот за економија Кочо Анѓушев дека зел уште еден тендер за медицинска опрема. Од таму велат дека „Анѓушев преку неговата компанија...
Македонија

Од околу 1.000 дронови во Македонија, регистрирани се само 52 летала

Редакција
Во Македонија од цивилни лица и фирми се користат околу 1.000 воздухоплови без екипаж, а од нив до 15 август кај нас се регистрирани само...
Да помогнеме

Донација на играчки, сликовници и книги за деца на кои им е потребно

Редакција
Викендов во „Нано бар“ има хуманитарна акција за собирање на играчки, сликовници и книги со приказни за деца на кои им се потребни. „Другари и...
Бизнис

Радовишките производители на сливи бараат по пет денари обештетување од државата

Редакција
Производителите на сливи од Радовишко денеска со едночасовна блокада на патот Струмица-Радовиш го искажаа своето незадоволство од немањето откуп. Велат дека договореното со Министерството за...
Бизнис

Фалсификатите во Македонија доаѓаат од Кина и Турција, најчесто храна, облека, обувки

Редакција
Фалсификуваната стока што стигнува во Македонија е од Кина и Турција, а најмногу подложни на фалсификување се бонбоните, пенкалата, текстилот, обувките, козметиката и модните додатоци....
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Дождот не ја спречи публиката да ужива на отворањето на „МакеДокс“

Редакција
Со проекцијата на документарните филмови „Вај Фај плаза Куба“ (Швајцарија, Куба, Шпанија, 2017, 3 мин.) на Андријан Келтерборн, „Кеди“ (САД, 2016, 79 мин.) на Сејда...