еМагазин

Author : Редакција

Македонија

Димовски поднесе предлог за пополнување на Антикорупциска

Редакција
Пратеникот Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието, како претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата доставил Предлог одлука за огласување именување на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство побара да се активира условната пресуда од 2 години затвор за градоначалникот на Ново Село за дело од 2015

Редакција
Основното јавно обвинителство од Струмица бара градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, да се упати на издржување на казна затвор од две години за кривично...
Македонија

(Фото) Големо количество дрога наменето за Грција и Турција запленето на Богородица

Редакција
Вчера (3 октомври 2018 година), на граничниот премин Богородица мобилните царински тимови запленија поголема количина на марихуана и хашиш. Имено,  на граничниот премин Богородица, на...
Локално

Државен просветен инспекторал констатирал дека учениците немале намера да го повредат девојчето

Редакција
Општина Аеродром соопшти дека по вонредниот инспекциски надзор во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“, Државниот просветен инспекторат во својот записник констатирал дека „учесниците во настанот што...
Македонија

Сведочење за насилството во Собранието: Нинџа го праша помошник-командантот на ЕБР дали видел колеги во толпата

Редакција
Повеќе од три часа помошник командат во Единицата за брзо распоредување денеска сведочеше во Кривичниот суд во Скопје за случувањата во Собранието на Република Македонија...
Македонија

Москва: Западот се обидува да ја вовлече Македонија во НАТО, дури и по референдумот

Редакција
Западот, како и досега, се обидува да ја вовлече Македонија во НАТО, дури и по референдумот за промена на името, изјави портпаролот на руското Министерство...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Vip ја одбележува Светската недела за грижа на корисниците

Редакција
Како компанија водена од премисата што поблиску до своите корисници кои секогаш се во фокусот на вниманието, Vip jа одбележува Светската недела за грижа на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

ЕВН развива национална јавна инфраструктура за полнење на електрични возила

Редакција
ЕВН започна со имплементација на нов проект со наслов „Електомобилност со ЕВН“. Крајната цел на овој проект е поширока адаптација на електромобилноста во Македонија.  Следејќи...
Локално

По прекинот на работа KFC во Скопје Сити мол повторно е отворен, пилешкото месо стигнало

Редакција
KFC во Сити мол не работеше вчера бидејќи пилешкото месо не стигнало на време, па тие биле принудени да прекинат со работа. „Полковникот се извинува...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Скопје добива уште еден урбан фестивал – Underfest

Редакција
Underfest денес го распиша конкурсот за пријавување на млади и неетаблирани музичари, актери, поети, писатели од Македонија кои сакаат да ги претстават своите дела пред...