еМагазин

Author : Редакција

Спорт

Златен медал за Анѓела Мојсовска на Светскиот куп во Умаг, Хрватска

Редакција
После првиот ден од одржувањето на најмасовниот и највисоко рангиран светски карате куп, организиран од Светската карате федерација (ВКФ), кој се одржува во Умаг, Хрватска,...
Бизнис

Груевски со поздрав од Будимпешта: „Немој кога ќе се вратам да го видам упропастен автопатот Скопје-Штип!“

Редакција
Повторно од Будимпешта, преку Фејсбук, се јави поранешниот премиер Никола Груевски, овој пат со коментар за новиот автопат Скопје-Штип. „Да прашам, за тие што веќе...
Бизнис

„Б92“: Се затвора пиварницата БИП на Свето Јаневски во Белград, 150 работници добиле откази

Редакција
Телевизијата Б92 објави дека Белградската индустриска пиварница (БИП), која е во сопственост на македонскиот бизнисмен Светозар Јаневски, најверојатно набргу ќе биде затворена. Утрово, без најава 150...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Internet explorer сепак испадна добра референца за вработување“: Твитер реакции за Садула Дураки кој стана и вицепремиер

Редакција
Садула Дураки кадар на ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата од министерската функција во Министерството за животна средина и просторно планирање беше поставен на чело...
Бизнис

Дел од корисниците на Вип останаа без интернет

Редакција
Утринава дел од корисниците на мобилниот оператор Вип низ Македонија останаа без интернет. Од компанијата за еМагазин велат дека се работи на решавање на проблемот...
Македонија

Ганка Цветанова за Тамара и химната: Ниту случајно згреши, ниту ненамерно ја изостави строфата, ова е пробен балон!

Редакција
Со свое видување на скандалот со македонската химна, интонирана од пејачката Тамара Тодевска, на Твитер се јави и поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова: Ниту...
Локално

СВР Тетово апелира да не се користи оружје на свадбите

Редакција
Секторот за внатрешни работи Тетово денеска упати апел до граѓаните да не употребуваат огнено оружје на семејните веселби и свадби со оглед дека минатите години...
Македонија

Нови рочишта за „Титаник“, „Тортура“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се закажани нови рочишта за „Титаник“, „Тортура“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Случајот „Титаник“ се однесува...
Македонија

Огнен Јанески: Грешни химни, грешни знамиња на држави, срамови на сите страни, некој нека го исклучи светлото во државава!

Редакција
Во врска со актуелните случувања со интонирањето на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, утнувањето на знамето на Франција во Општина Охрид… на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Охрид има рок до февруари да се справи со дивоградбите, ако не УНЕСКО ќе го стави на листата на загрозени подрачја

Редакција
Охрид и охридскиот регион за сега се спасија за да не завршат на листата на загрозени подрачја на УНЕСКО. Општината Охрид и Македонија имаат рок...