еМагазин

Author : Vladimir Nikolovski

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Се заборави дека обвинителството не најде проблем во „Дрисла“ и дека имаме 1.000 диви депонии

Vladimir Nikolovski
Само пред десетина дена Основното јавно обвинителство Скопје кое постапуваше по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад на депонијата „Дрисла“ донесе резолуција дека нема...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Медена земја“ ја менува историјата на „Оскарите“ и на светската кинематографија

Vladimir Nikolovski
Македонија и светот брујат за успехот на „Медена земја“, македонскиот документарен филм кој вчера беше номиниран во две категории за наградата „Оскар“  – најдобар документарец...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе биде ли ДУИ на „стара слава“ главен фактор за нова Влада?

Vladimir Nikolovski
Партиските конгреси и конвеции уште сега ја загреваат атмосферата пред одржувањето на парламентарните избори закажани за април, следната година. Веќе се прават калкулации кој со...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како по обичај, Собранието се „разбуди“ во 5 до 12

Vladimir Nikolovski
Цела година ништо посебно не се случуваше во македонското Собрание, а сега неколку дена пред да заврши годината се прави обид наеднаш да се донесат...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драги Бугари, на македонски се вели: Глејте си го дворот и излечете си ги фрустрациите

Vladimir Nikolovski
Лавина реакции предизвика ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, кое следи по објавувањето...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Станува ли фијаското на ДУИ со Законот за јазиците голем предизборен адут за СДСМ?

Vladimir Nikolovski
Не престануваат реакциите по препораките на Венецијанската комисија да се преиспита Законот за употреба на јазиците со образложение дека станува збор за непрецизен закон кој...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Чудо во Македонија: Одеднаш сите против амнестија, помилување, аболиција…

Vladimir Nikolovski
Одлуката на Уставниот суд по три години да расправа за законитоста на член 11 од Законот за помилување донесен во 2016 година со кој тогаш...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

Vladimir Nikolovski
Огромен број реакции предизвика најавата дека Уставен суд ќе ја преиспитува законитоста на дополнувањето на Законот за помилување во 2016 година со кое се создаде...