еМагазин
Image default
Бизнис

„Аутомакедонија“ оствари добивка од пет милиони денари за три месеци

„Аутомакедонија“ АД Скопје во периодот 01.01.2019 – 31.03.2019 година оствари позитивен финансиски резултат во износ 5.055.000 денари нето добивка, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Согласно презентираните финансиски резултати за двете последователни години за последователен период, евидентно е: зголемување на приходите од продажба за 10% (од зголемена продажба на возила и сервисни услуги) и зголемување на останатите оперативни приходи за 37% како резултат на зголемување на приходите од продажба на постојани средства и вонредни приходи од наплата на отпишани побарувања“, информираат од компанијата.

Фото: Аутомакедонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид

Редакција

„Благој Ѓорев“ неколкукратно ја зголеми добивката

Никола Осило

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило