еМагазин
Image default
Балкан

Авиокомпанија „Адриа ервејз“ пред банкрот, а во меѓувреме доби казна за издавање на авиобилети

Авикомпанијара „Адриа ервејс“ поднесе барање за банкрот до Окружниот суд Крањска, објавија од компанијата на нивната веб-страница.

„Стечајната постапка е поднесена од страна на раководството на компанијата заради несолвентност на компанијата, а во согласност со одредбите на Законот за финансиско работење, инсолвентност и задолжително распуштање (ЗФППИПП), со кој се наметнува обврска на управата во позиција Адрија ервејс да поднесе барање за стечај на компанијата.

Надлежниот суд има тридневен законски рок во кој ќе одлучува за отворање на стечајна постапка“, се вели во соопштението.

Компанијата најавува дека ќе ги откаже сите закажани летови поради барањето за банкрот на компанијата.

„Адриа ервејс“ во меѓувреме беше казнета, бидејќи издаваше карти и бројни патници беа извисени.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мерка за превенција од корона вирусот: Во супермаркет во Грција ќе се влегува со бројче

Редакција

Македонско сценарио ја тресе Албанија: Објавени прислушувани разговори меѓу Еди Рама и мафијата

Никола Осило

(Видео) Зоран Милановиќ „хит“ на Балканот: Химна му пееше Јосипа Лисац, а тој заврши со стихови на ЕКВ

Редакција