еМагазин
Image default
Свет

Австралиските власти повторно побараа евакуација поради опасност од нови пожари

Австралиските власти денеска побараа уште една масовна евакуација од густо населениот југоисточен дел на земјата, со оглед на тоа што високите температури што се очекуваат наредните денови можат да предизвикаат големи пожари кои им се закануваат на неколку градови и заедници.

Премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрјус ги повика заедниците да бидат во состојба на готовност во пресрет на екстремните услови.

– Ако добиете инструкции да заминете, тогаш мора да заминете. Тоа е единствениот начин да се гарантира вашата безбедност, истакна Ендрјус.

Денеска повторно беа евакуирани делови од Островот на кенгурите, туристичко место богато со животински свет, во близина на југоисточниот брег.

– Ги повикувам сите да внимаваат на предупредувањата, да ги следат советите и да се упатат кон источниот дел на островот, за кој се смета дека е безбеден во овој момент, рече началникот на противпожарната служба на јужна Австралија, Марк Џонс.

МИА/Фото: Фејсбук Cool Hunter

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Талевска од Мелбурн за пожарите: Terra Australis (Непознатата земја) чекори кон непознатото

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Глобалниот снабдувач со ИТ решенија „GVG“ отвори канцеларија во Мадрид

Никола Осило

Бразилската полиција заплени 1,3 тони кокаин

Редакција

Талевска од Мелбурн за пожарите: Terra Australis (Непознатата земја) чекори кон непознатото

Редакција