еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Автобусот кој излета кај Лесковац е на струшки „Еуробус“, од компанијата во Србија испратен друг

Автобусот со македонски регистарски таблички што излета од автопатот кај Лесковац ноќеска во 01:45 часот, е на струшката компанија „Еуробус“.

Тргнал синоќа во 19 часот од Битола и сообраќал на редовната линија за Виена.

Сопственикот на „Еуробус“ Џитан Истрефи за МИА изјави дека автобусот, произведен во 2006  година, редовно ги поминувал техничките прегледи.

– Испративме друг автобус и наши вработени на местото на несреќата за да ја видат состојбата и да се преземе се што е потребно. Нашите автобуси редовно се сервисираат, кај нас нема грешки, изјави Истрефи, не изнесувајќи други детали за несреќата.

Според досега објавените информации, во несреќата загинале две жени и еден маж, а се повредени 32 лица.

Како што јавија српските медиуми, во тек е идентификација на жртвите. Четири патници се со повреди опасни по живот, и префрлени се во Клиничкиот центар во Ниш, додека останатите се задржани во болницата во Лесковац.

Возачот и совозачот не се повредени, но не смеат да даваат изјави за медиуми. Тројца од патниците со тешки повреди се на интензивна нега во одделот хирургија болницата во Лесковац додека еден е на ортопедија. Останатите патници, – 23, се со полесни повреди.

МИА/Фото: Фејсбук/Еуробус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Патник за несреќата кај Лесковац: Автобусот се занесе, нешто ме удри во главата и сите патници почнавме да паѓаме еден врз друг

Детали од МНР: Загинатот маж во несреќата кај Лесковац е од крушевско, а едната жена од Кочани

Видео од несреќата со македонскиот автобус кај Лесковац

Нови детали: Во несреќата кај Лесковац на лице место починале маж и две жени

Тројца загинати откако се преврте автобус со македонски регистерски таблички близу Лековац

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најчестите претходни заболувања кај пациентите со коронавирус во Македонија

Редакција

Убава вест: Дванаесет штипјани излекувани од корона вирусот

Редакција

Ќе добијат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сериозна конкуренција во најавените нови партии

Редакција