еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија

Со инвестирани 40 милиони евра, Бахамите се најголем странски инвеститор во Македонија во првите три месеци од 2019 година, покажуваат најновите податоци на Народната банка.

На второто место е Швајцарија со вложени 29  милиони евра, а на третото Турција со инвестирани 16 милиони евра.

Забележливо е дека во овој период има поголем одлив отколку прилив на капитал од странство поради што странските директни инвестиции во периодот јануари-март, 2019 година изнесуваат едвај 29,6 милиони евра.

Бахамите се познати како негогашни прибежиште за пиратите, а денес како даночен рај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нето приливи од 157,8 милиони во првиот квартал, од директни странски инвестиции 21,6 милиони евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Жикол“ го доби тендерот за изградба на патна инфраструктура во Сончевата езерска населба Мантово вреден 190.000 евра

Никола Осило

“Марко е херој. Марко е голем херој!“: Твитер се разнежни за малиот Пејчиновски

Редакција

„ЦМЦ груп“ го доби тендерот на „Водовод и канализација“ за набавка на специјално возило вреден 114.000 евра

Никола Осило