еМагазин
Image default
Бизнис

Банките со рекордни профити, странци го собираат кајмакот

Во текот на првите девет месеци од 2018 година, банките во Македонија остварија вкупен профит од околу 124 милиони евра, што е зголемување за близу 70 отсто во споредба со истиот период од претходната година.

Во нашата земја функционираат 15 банки, од кои 11 се во претежна странска сопственост, што значи дека од високите профити најзадоволни се токму странските акционери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Банките како лихвари: Просечна камата за кредитите 5,6 отсто, а за штедните влогови 1,5 отсто

Банките тријат раце: Раст на потрошувачките, станбените, автомобилските и картичните кредити

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерството за одбрана вработува 12 лица, плата до 31.182 денари

Никола Осило

УЈП: Граѓаните кои не се регистрирале во електронскиот систем да го сторат тоа во најкус рок

Редакција

„Ми комерц“ го доби тендерот на Владата за замена на столарија во јавни објекти вреден 274.000 евра

Редакција