еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Банкноти со Република Серверна Македонија од следната година

Народната банка, со оглед на комплексноста на постапката, да направи анализа и план на неопходните активности за постепена замена на банкнотите, со оценета временска динамика, во рамките на редовните нови емисии, водејќи сметка за макроекономската стабилност; првите нови банкноти со новото име на Народната банка би можеле да бидат изготвени на почетокот на 2020 година и потоа, сукцесивно, да бидат целосно заменети најдоцна во рок од 5 години од отварањето на релевантното ЕУ поглавје, одлучила Меѓуресорската работна група за извршување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Преспа, информираат од Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сами ќе си плаќаме за новите регистарски таблички со ознаката NMK?

МНР на Република Македонија ќе стане МНР на Република Северна Македонија за најмногу две недели

За најмногу четири месеци треба да се сменат регистарските таблички од МК со NMK

На излез од земјата ќе се става печат со појаснување дека патните исправи се на Република Северна Македонија

За три дена на граничните премини и на аеродромите ќе има табли со Република Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Опасна бактерија откриена кај вработен во Стоматолошкиот клинички центар

Никола Осило

Камчев како сведок даде исказ пред Рускоска за „Рекет“

Редакција

Расте јавниот долг на Македонија

Никола Осило