еМагазин
Image default
Македонија

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

По синоќешното гласање во македонското Собрание, каде со 80 пратеници беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што е предвидено со договорот за името со Грција, со реакција се огласи и американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли.

„Честитки за македонскиот Парламент за гласањето за иницирање уставни измени, согласно Преспанскиот договор. Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство со тоа што се здружија за да помогнат да се обезбеди место на Македонија на Западот, во НАТО и во ЕУ “, напиша на неговиот твитер-профил, американскиот амбсадор Бејли.

ПОВРЗНИ ВЕСТИ

Нимиц: Ова е голем напредок, ги охрабрувам лидерите конструктивно да го финализираат Договорот

Хан: Ни треба државништво, а не партиски игри

Столтенберг: Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени

Рама и го честита роденденот на Република Северна Македонија

Фото: Американска амбасада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Бомбите“ на Ел Чека ќе ги слуша и ЦИА, а Заев ќе „падне“, ако не се уапсат криминалците во Владата

Редакција

Во кои делови на Македонија се регистрирани најсилните земјотреси

Редакција

Димитров до Сијарто: Парадоксално е барањето азил во земја на ЕУ од личност во чие владеење Македонија беше „заробена држава“

Редакција