еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Beach film festival во Охрид со шпански филмови под ѕвездите

Во екот на туристичката сезона во Охрид и оваа година се оддржува седмото издание на Beach Film Festival од 17.до 21. јули 2024 година.

„Овогодинешното издание нуди богата програма со филмски проекции и музички перформанси на 4 локации во Охрид, и тоа: Плажа Славија, Плажа Сараиште, Брод Армада и Младински културен центар.

Оваа година земјата во фокус е Шпанија со поддршка од шпанската амбасада на Р.С.М. и ќе се прикажат филмови за сите возрасти, вклучувајќи ги и најмалите. Филмовите смело ја опишуваат моменталната состојба на светот, современите проблеми, миграциите, правата на децата, семејствата и врските,“ се вели во соопштението.

Ќе бидат прикажани како претпрограма од 3 – 7. јули 2024 на Плажата Сараиште и проекциите ќе бидат од отворен карактер, бесплатни за сите посетители.

„Beach Film Festival секоја година расте не само квантитативно со бројот на филмови кои се прикажуваат, но и квалитативно со изборот на европски филмови. Фестивалот од година во година станува препознатлив бренд на летната сезона во Охрид и особено ја привлекува младата публика која го одбира Охрид за летен одмор целно во периодот додека трае фестивалот,“ се додава во соопштението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Стефан Богоев е новиот директор на Царинска управа

Редакција

НЛБ Банка оствари добивка од 30 милиони евра за девет месеци

Редакција

И Европа ќе им даде дополнителни 3 месеци скратено работно време на родителите кои се враќаат од породилно

Редакција