еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Беса и Алијансата на Албанците со Блерим Река им ги заматија сметките на ДУИ и СДСМ

Ќе излезат ли СДСМ и ДУИ со кандидат Албанец на претстојните претседателски избори е прашање кое заслужува внимание откако вчера движењето Беса и Алијансата за Албанците најавија поддршка на кандидатурата на проф. Д-р Блерим Река за претседател на државата.

Двете партии излегоа со став дека како опозиција сметаат дека претседателските избори во земјата немаат значење без кандидат Албанец и дека во спротивно Албанците ќе бидат сведени само на гласачи кои гласаат, но не и за субјект за кој треба да гласаат.

Сега ДУИ е во своевидна пат позиција, бидејќи доколку денеска со СДСМ соопштат дека заедничкиот кандидат за претседателските избори е Македонец ќе ризикуваат да ги изгубат и гласовите на своите партиски членови кои лесно би можеле да гласаат за Река.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Работел за двајца претседатели: Кој е Стево Пендаровски, еден од можните кандидати за претседател на државата

Кој е Оливер Спасовски, еден од најсериозните кандидати за претседател на државата

Движењето Беса и Алијансата за Албанците заедно зад кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Пендаровски, Димитров или Спасовски: Кој ќе биде заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Ајдее, Шилегов ќе ги простувал кафанските долгови на преку 200 граѓани“: Твитер за највата за отпис на долгови за струја

Редакција

(Фото) Ева Заева и Душко Чифлиганец на одмор во Бали

Редакција

Антони Пешев, Хари Костов, Павле Богоевски: Оставките реткост во македонската политика

Никола Осило