еМагазин
Image default
Македонија

Без азилантот Груевски продолжува судењето за „Титаник“, во Кривичен рочиште и за „Титаник 3“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Титаник“ и „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство.

Минатото рочиште за „Титаник“ беше одложено поради, бидејќи во судница не беа присутни поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, како и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, кои се во притвор во затворот „Скопје“.

Судот ќе треба да се изјасни по барањето на застапникот на обвинението на поранешниот премиер Никола Груевски, да му се суди во отсуство.

Во „Титаник“ за злосторничко здружување и изборни нерегуларности освен поранешниот премиер Никола Груевски, обвинети се повеќе лица, меѓу кои и екс министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и на минатото рочиште беа преслушани околу 70-тина аудио снимки предложени од Обвинителството. За случајот „Титаник“ СЈО има предложено над илјада бомби, а на досегашните рочишта преслушани се нешто повеќе од 800 разговори.

Во Кривичниот суд, денеска треба да продолжи и судењето за случајот „Титаник 3“ во кој се обвинети Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ. Тие се товарат дека како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 година уништувале изборен материјал.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорката на УЈП за сметките на Груевски: Не сме истражен, туку даночен орган

На азилантот Груевски за „Траекторија“ ќе му се суди во отсуство

СЈО поднесе обвиненија против Груевски, Божиновски, Јанакиевски, Илија Димовски за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Телата на тројцата загинати во сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат пренесени во Македонија

Редакција

Собранието усвои повеќе закони вратени од Иванов

Никола Осило

Стоматолошка комора: Пломбирање заб не е итнo во време на корона вирусот

Редакција