еМагазин
Image default
Бизнис

Биг Мајк објави видео од средбите со Зоран Заев, Венко Филипче, Хари Костов…

Американскиот претприемач, кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат како Биг мајк, уште е под импресии од неодамнешната посета на Македонија, во која гледа голем потенцијал за бизнисот со канабис за медицинска употреба.

Тој во Скопје имаше средби со премиерот Зоран Заев, неколку министри, градоначалник, но и со бизнисмени како првиот човек на Комерцијална банка, Хари Костов…

За средбите, јавноста дозна од неговиот Инстаграм профил на кој објави фотографии.

На својот профил на Инстаграм, Биг Мајк објави ново видео од средбите и неговата прошетка низ Скопје:

View this post on Instagram

A country of pure beauty. A country with a unique history. A country that’s had its fair share of struggles. North Macedonia is full of hardworking and intelligent people ready for a change. Cannabis can be that change. With around 40,000 potential new jobs after legalization, there’s a huge opportunity for North Macedonia — if they do it right. That’s why I spoke directly with the prime minister about fair #cannabis licensing and how to create a clear pathway into the European marketplace. With cost effective land, electricity, and water, #NorthMacedonia is a prime location for a cannabis boom… I know many of you need help in your state or country, but in order to make an impact, you need to have focused energy. You need to chip away at one issue and get involved with your local government. If you feel alone in your fight, find a group of like-minded individuals and start advocating together. Remember, the voices of many will always be more powerful than the yelling voice of one. Listen, I know cannabis will save lives and even pull countries out of dark times. I’ve seen it first-hand. So, if we want cannabis to be an acceptable and everyday part of healing humanity, we need to show its value to the world. People and companies alike need to start talking with legislatures, #advocating for studies, and supporting new #CannabisCommunities. Now tell me, what are you advocating for? . #CannabisCommunity #BalkanCannabis #HealHumanity

A post shared by BigMike (@bigmike) on

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бизнисот со канабис за медицинска употреба расцвета: Бројот на издадени лиценци порасна на 27

Заев вели дека средбата со Биг Мајк била во интерес на државата

(ВИДЕО) Биг Мајк по средбата со Заев и посетата на Македонија најавува дека за 2-3 години ќе станеме суперсила во бизисот со канабис

Во земјата која Биг Мајк ќе ја прави канабис суперсила во Европа, крвично дело е поседување и на еден џоинт

Фото/видео: Инстаграм/Биг Мајк

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Стопанска банка Скопје ја тужат за 18,7 милиони денари

Никола Осило

Континуиран пораст на странските туристи во Македонија

Никола Осило

Владата на 138. место меѓу 1.011 државни должници: Неплатен долг од 18 милиони денари

Никола Осило