еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Бизнисот во државно заложништво: Дури 1.011 институции и претпријатија должат 305 милиони евра

Заклучно со септември, годинава дури 1.011 општини, јавни претпријатија, обвинителства, училишта и други субјекти кои работат под капата на државата или на локалната управа имале доспеани, а неплатени обврски во вкупен износ од 18 милијарди денари или околу 305 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Министерството за финансии.

Станува збор за огромна сума која би значела силна инекција за ликвидноста во македонската економија и на приватниот бизнис сектор доколку овие субјекти редовно ги подмируваат побарувањата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот ќе потроши 4 милиони денари за авионски карти

Редакција

(АУДИО) Хит на социјалните мрежи: „Се ќе биде океј“, песна со Јанева и Камчев

Редакција

По распитот за „Рекет„, Лила Филиповска на „тапет“ на Твитер

Редакција