еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Blueair со донација на 18 прочистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска Клиника за хематолигја

На иницијатива на Министерството за животна средина и заменикот министер Јани Макрадули, компанијата Blueair донираше 18 Прочистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска Клиника за хематологија.

Додека чистиот воздух е неопходен за сите луѓе, за пациентите како најранлива група на луѓе тоа е еден од условите за брзо заздравување и подобро здравје. Болниците се затворени простории со висока фреквенција на луѓе, меѓу кои и заболени лица, така што потребна е исклучителна внимателност во однос на хигиената и чистотата на воздухот.

Пациентите со хематолошки болести се рангираат меѓу имуносупресивните лица, кои имаат поголем ризик од појава на егзогена инфекција, поради што Blueair подари 18 прочистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска Клиника за Хематологија.

Донацијата е извршена на иницијатива на Министерството за животна средина и заменикот министер Јани Макрадули, со цел подобрување на квалитетот на воздухот и помагање на процесот на закрепнување на пациентите со хематолошки заболувања.

Blueаir се надева дека ова ќе биде дополнителен поттик за развој на квалитетот на здравствениот систем и помагање на една од најранливите категории на граѓани. Здравјето нема цена, само со заеднички сили можеме да го направиме ова место побезбедно за оние на кои им е потребна помош.

За Blueair- Ние веруваме во чист воздух за секого

Секој здив на свеж воздух нè исполнува со енергија, здравје, сила и спокојство. Дишењето чист воздух го отвора умот, го оживува духот и ја подмладува кожата. Нашата потрага по чист воздух доведе до развој на најдобрите светски системи за прочистување на воздухот што го испорачуваат најчистиот воздух во затворените простории што веројатно може да го добиете.

Ние не само веруваме во важноста на почист, поздрав воздух, ние живееме и го дишеме.

Пред две децении, основачот на Blueair, Бенгт Ритри забележа дека станува сè потешко да живее и да работи во чиста воздушна средина. Затоа, тој се обиде да создаде најдобар прочистувач на воздухот во светот за да создаде здраво небо за своето семејство, како и другите истомисленици од целиот свет.

За да се постигне ова, Бенгт собрал тим од талентирани дизајнери, специјалисти за филтрација и истражувачи кои споделија страст за прочистување и дизајн на воздухот. Тие започнаа да ги создаваат најдобрите светски прочистувачи на воздух кои комбинираат висока ефикасност, ниско-шумско прочистување на воздухот со добар дизајн.

Иновација со љубов во Шведска, прославува  20 години придонес за почист и поздрав воздух во затворените простории.

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

СЦ „Борис Трајковски“ се подготвува за повторно отворање

Редакција

Советот за етика во медиумите иницира формирање мрежа за справување со говорот на омраза во медиумите

Редакција

Најчитано на еМагазин во 2019: Монасите од Бигорски ги спасија жителите на Гари од снежната блокада

Редакција