еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Боки 13 е најголемиот „рекетар“ во Македонија? Нема други?

Деновиве јавноста со големо внимание го следи случајот на Јавното обвинителство, “Рекет“, кој за прв пат на толку високо ниво го става проблемот со рекетирањето во Македонија, кое и не е некоја нова појава.

Рекетирањето на големите, но и на малите бизнисмени и бизниси низ земјава со децении е сериозен проблем, кој речиси секогаш завршувал на штета на рекетираните, без никакви санкции за изнудувачите на рекет, иако во јавноста се вртеле многу имиња и на локални рекетари, на лица поврзани со функционери, но и на рекетари кои биле дел и од власта.

Така да разбирливо е дека јавноста со неверување и чудење го перципира моментот дека Боки 13 стана „главниот рекетар“ во Македонија.

Овој случај е одлична можност за државата и сите надлежни институции сериозно да и пристапат на оваа појава и да ја исечат во корен, оти Македонија низ годиниве стана бетер и од Сицилија.

Нормално ако навистина сакаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КОД: Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет

Бизнисменот Стајиќ на Фејсбук објави дека бил рекетиран, случајот ќе го пријави во Обвинителство

„Дајте и на мафијата да си одбери и обвинител и судии… па гревота се дечките„: Твитер реакции за Катица Јанева, „новото СЈО“, „Рекет“

Фото: Фејсбук/Боки 13

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Албанецот од Македонија кој ја уби сопругата во Австрија, бил подржувач на Исламската држава?

Редакција

Во Ново Село победи кандидатот на СДСМ Никола Андонов со разлика од 19 гласа

Редакција

Новинарот Мишко Иванов се повлекува од уредување на вести и дневникот на ТВ „24“, а и од политички соочувања

Редакција