еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Браќата Манаки уште во 1903 ја снимија Македонија“: Твитер за првата фотографија од црната дупка

Научниците кои учествуваа во проектот „Event Horizon Teleskope“ вчера ги објавија првите фотографии од црна дупка, која се наоѓа во оддалечена галаксија.

Црните дупки досега никогаш не беа фотографирани, бидејќи нивната огромна маса не дозволува што и да е да побегне од хоризонтот на настанот, па ни светлото.

Овој значаен инсториски настан не помина незабележано на Твитер.

Ви пренесуваме дел од реакциите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Светот за прв пат ја виде Црната дупка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Изборниот законик е само парче хартија: Пендаровски и Силјановска „си тераат“ предвремена кампања

Никола Осило

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Редакција

Има само југо: Каков имот пријавил Пендаровски, заедничкиот кандидат за претседател на СДСМ и ДУИ

Редакција