еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Бранко Црвенковски слави роденден, наполни 57 години

Поранешниот премиер и претседател на Македонија и поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска слави роденден. Наполни 57 години.

Тој е роден на 12. октомври 1962 година во Сараево, Босна и Херцеговина.

Во текот на својата политичка кариера беше премиер на Македонија во периодот од 1992 до 1998 година и од 2002 до 2004 година, како и претседател на државата од 2004 до 2009 година.

Тој деновиве повторно беше актуелен во јавноста по сведочењето за случајот „Таргет-Тврдина“ на поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски, кој рече дека т.н. бомби уште во 2010 година стигнале и до рацете на Црвенковски.

Црвенковски неодамна беше и во фокусот на Антикорупциската комисија, која бара укинување на привилегиите на поранешните претседатели на Македонија.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Почнаа летните горештини: Температури до 36 степени

Никола Осило

(ВИДЕО) Која е Царовска приватно: Сака да сними дует со Бредли Купер, омилен филм и е „Џокер“

Редакција

Се урна авион Цесна кај Солунска Глава, загинати сите четворица патници – бугарски државјани

Редакција