еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Брисел нема коментар за барањето за екстрадиција на Груевски

Европската Комисија одби да одговори на прашања за можната екстрадиција на експремиерот Никола Груевски.

МИА побара појаснување околу тоа дали барањето за екстрадиција од страна на Македонија  се коси со одобрувањето азил од страна на унгарските власти.

-Одлуките за екстрадиција се надлежност на властите на земјите членки, ова значи дека кога барање за екстрадиција се испраќа до земја членка, тоа е индивидуален случај кој се третира од страна на назначената надлежна власт. Европската Комисија нема никаква надлежност да интервенира и затоа нема да ги коментира овие случаи, изјави за МИА Кристијан Виганд, портпарол на Европската Комисија.

МИА/Фото: ВМРО ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Eвропската комисија „не може многу да направи тука“, но очекува дополнителни објаснувања од Унгарија за одлуката за азил на Груевски

Стејт департмент уште еднаш порача дека на Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Владиниот портпарол на Унгарија му кажа на Хан да го прочита неговиот извештај за Македонија

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонската компанија за производство на мебел FEYDOM, отвори салон за продажба и во Белград

Силвана Жежова

Никола Тесла, Илија Громовник, Ел Чека… Кој е следниот што ќе објави нови „бомби„?

Редакција

Нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на СЈО

Редакција