еМагазин
Image default
Локално

Бројот на вакцинирани се зголемува: Вакцинирани вкупно 1.018 деца

Министерството за здравство информира дека во текот на денешниот ден, до 13:00 часот вакцинирани се 28 деца со МРП вакцина. Или досега, вакцинирани се вкупно 1.018 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници).

„Вакциналните пунктови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“, денеска (05.01.2019 година) и утре (06.01.2019 година) ќе работат во две смени, во периодот од 07:30 до 19:00 часот. Во понеделник, на 7 јануари 2019 година, овие пунктови ќе работат само прва смена од 07:30 до 13:00 часот“, велат од Министерство за здравство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Едни се вакцинираа, други протестираа: За два дена вакцинирани 990 деца

Кои се симптомите и како се пренесуваат мали сипаници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Црни дамки од прославата за „Вардар“: Девојка изгорена од пиротехника, оштетено возило на МВР

Никола Осило

Трагедија: Волци усмртиле 40 овци во тетовско

Никола Осило

Со закана со пиштол ограбиле бензиска пумпа во Скопје

Никола Осило