еМагазин
Image default
Балкан

Бројот на заразени со корона вирусот во Грција се искачи на 352 лица

Во изминатите 24 часа во Грција, регистрирани се 21 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупната бројка на заразени лица се искачи на 352, јави дописничката на МИА од Атина.

Претставникот за коронавирусот на Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас, на денешната редовна прес конференција соопшти дека од потврдените случаи во земјата, за 51 случај е непознато потеклото, односно непознато е како овие лица се заразиле со Ковид – 19.

Хоспитализирани се 65 лица, девет се приклучени на апарати во болници во Атина, Солун и Патра, а десет се пуштени дома.

Од потврдените случаи повеќето се во Атина, 51% се мажи, а до сега се анализирани 4.420 примероци.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонската берза се „штити“ од корона вирусот: Од утре се менуваат ценовните ограничувања при тргувањето

Мерка за превенција од корона вирусот: Во супермаркет во Грција ќе се влегува со бројче

Поради корона вирусот германската Амбасада времено ги затвора конзуларното и визното одделение

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кристофер Хил: Макрон го предаде Балканот

Никола Осило

Минималната плата во Грција се зголеми од од 586 на 650 евра: Прва владина седница по ратификација на Договорот од Преспа

Редакција

Два силни земјотреси во Албанија почувствувани во Македонија и Црна Гора

Редакција