еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџет 2019: Владата од глоби и такси планира да „прибере“ 34 милиони евра

Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој може да се види дека се превидува од глоби, судски и административни такси за граѓаните и компаниите идната година во државната каса да се слеат 2.092.032.000 денари или 34 милиони евра, што е зголемување во однос на годинава кога во буџетот за оваа ставка биле предвидени 2.000.000.000 денари или 32,5 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Буџет 2019 година: Владата ќе потроши 3,5 милиони евра на „Скопје 2014“

Рекордни 461 милиони евра за плати на администрацијата во буџетот за 2019 година

Детален преглед: Како Владата ќе го полни и празни буџетот за 2019 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МФ: Фирмите добија 12,7 милијарди денари поврат на ДДВ

Никола Осило

„Ел Чека“ не мирува, објави нови „бомби“ и повторно му се заканува на Заев

Редакција

Мицкоски: Македонскиот народ кажа стоп за Договорот со Грција

Никола Осило