еМагазин
Image default
Балкан

Бугарите бараат одговорност за запаленото бугарско знаме од страна на македонски иселеници во Мелбурн

Австралиските власти ќе бидат повикани да преземат мерки за сторителите да понесат одговорност за палење на бугарското знаме, од страна на македонските иселеници пред конзулатот во Мелбурн.

Министерството за надворешни работи на Бугарија на неговата фејсбук-страница објави дека привремениот амбасадор на Бугарија во Австралија, Петар Николаев побарал средба во Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија.

Тој испратил молба до австралиските власти да се спротивстават на идните обиди за уништување на државните симболи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влада: Палењето знамиња на држави и макети од Заев и Шекеринска не е патриотизам

(ВИДЕО) Македонски иселеници пред козулатот во Мелбурн запалија грчко, бугарско и албанско знаме и макети од Заев и Шекеринска

Фото: Фејсбук/ONLY Macedonia, САМО Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грчка влада: НД ја извртува реалноста дека Кина одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско“

Редакција

Цемент и ималин во фалсификувани лекови на српскиот пазар

Редакција

Косовскиот премиер Харадинај ја обвини Могерини дека е на страната на Србија

Никола Осило