еМагазин
Image default
Балкан

Бугарски медиуми: Ќе се одземаат нелегално издадените бугарски пасоши

Бугарската национална телевизија БТВ објави дека нелегално издадените бугарски пасоши ќе се одземаат. Телевизијата се повикува на изјава на сведок во истрагата која во моментов е актуелна во Бугарија.

Според сведокот на кој се повикува БТВ, ангажирани биле над 100 „медијатори” кои прибирале документи, обезбедувале фиктивни живеалишта и посредувале пред институциите.

Според бугарските медиуми, Македонците биле „привилегирани“ при добивање на бугарски пасоши, а неофицијално за нив плаќале по 1.000 евра за пасош, додека граѓаните на Косово и до 5.000 евра по пасош.

Фото: en.wikipedia.org

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците попусто чекаа прием за бугарски пасоши: Бугарија воведува нови правила

Борисов бара ревизија на издадените бугарски пасоши: Ќе настрадаат ли „побугарчените“ Македонци?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова демократија за Договорот од Преспа: Не може да се смени меѓународен договор што има потпис од Парламентот, премиерот и министерот за надворешни работи

Редакција

Кај Рама од поканети шест, отидоа само двајца премиери од регионов

Редакција

(ВИДЕО) Мали инциденти и четири приведени лица на ученичкиот протест во Солун против Договорот од Преспа

Редакција