еМагазин
Image default
Македонија

Бугарскиот премиер Борисов: Македонците треба да созреат за датум за преговори со ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека Македонците мора да созреат за да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ.

„Тие имаат многу нешта да поправат. Немојте да ме разберете погрешно, но додека се спори дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец – такви ситни приказни за некои херои кои очигледно биле и за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, а нашите најдобри песни се поврзани со нив… И опозицијата постојано да ме прашува што прави комисијата… Нека созреат“, изјави Борисов, пренесува бугарската агенција БГНЕС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какви биле размислувањата на Гоце Делчев за Бугарија?

(Видео) Внуката на Гоце Делчев порачува дека тој би се превртел во гробот

„Ел Чека“ е Бугар“: Гоце Делчев „главен“ на Твитер

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Законот за иднината на СЈО за кој се уште нема договор од денеска во собраниска процедура

Редакција

Анкета на ИПИС: „За“ на референдумот за името ќе гласат 32,4% Македонци, а 80,9%Албанци

Редакција

Алијансата за Албанците до Хан: Испратете ни обвинител од ЕУ за сериозно да се бориме против криминалот и корупцијата

Редакција